אסטמה

26 יול אסטמה

אסטמה

רבים בעולם משתמשים בדיקור סיני כדי לטפל באסטמה. לדיקור יש השפעה חזקה ומיידית בכך שהוא גורם לגוף להירגע ולהרפות את דרכי הנשימה. שילוב של צמחי מרפא בטיפול גורם להקלה מידית ומניעה של התקפי אסטמה תכופים. מרבית הטיפולים מבוצעים בין התקפי האסטמה ומתמקד בחיזוק מערכת החיסון והריאות. הטיפול באסטמה ברפואה האלטרנטיבית כולל לרוב גם דיאטה נכונה.

מהי אסטמה?

מחלת האסטמה המכונה גם גנחת או קצרת היא מחלה ריאתית כרונית המאופיינת בהתקפים הנגרמים בדרך כלל עקב אלרגיה הגורמת לחסימת קנה הנשימה ע" ריר צמיגי המופרש מדפנות קנה הנשימה ובכך פוגעת בסמפונות הריאות שמפני שהיא מקשה על הוצאת האוויר מהריאות. בזמן התקף אסטמה, הסמפונות מתכווצות בעקבות קיומה של דלקת, מה שמקשה מאוד על תנועת האוויר פנימה ובעיקר החוצה. מחלת האסטמה נפוצה בקרב 7% מאוכלוסיית הבוגרים ו-12% מאוכלוסיית הילדים בעולם. בעשורים האחרונים גדלה בהתמדה האוכלוסייה הסובלת מאסטמה וזאת בשל זיהום האוויר הגורם לקוצר נשימה ועלול לגרום גם להתפתחות אסטמה.
חולי אסתמה סובלים בדרך כלל מנשימה כבדה , קוצר נשימה, שיעול כרוני, וסיבולת לב-ריאה נמוכה. גורמי האסתמה יכולים להיות תורשתיים או סביבתיים כמו במקרה של אלרגיה, זיהום אוויר ועוד. התקף אסטמה עלול להמשך שעות או ימים בהן החולה מרגיש צמא לאוויר.

התקפי אסתמה

מחלת האסתמה מתבטאת בהתקפים של מחנק וקוצר נשימה. בתקופות בין התקף להתקף האדם הסובל מאסטמה מתפקד כרגיל. כאשר מגיע התקף האסטמה החולה סובל מקשיי נשימה, צפצופים וחרחורים, צמא לאוויר, שיעול, הזעה, מועקה בחזה, ליחה, נשימה מהירה ומאומצת , קושי בעת דיבור ועוד. רבים מהתקפי האסטמה מתחילים עקב אלרגיה, גם גורמים נפשיים יכולים להוות טריגר להתקפים או השתתפות באירועים המצריכים סיבולת לב ריאה גבוהים בתנאי מזג אוויר קיצוניים.


טיפול באסטמה ברפואה המערבית

הטיפול המקובל באסטמה ברפואה המערבית הקונבנציונאלית הוא בוונטולין וסטרואידים והוא עונה על שתי מטרות:
  • הקלה בזמן התקף על ידי הרחבת הסמפונות
  • מניעה על ידי דיכוי הדלקת בדרכי הנשימה
תרופות מקלות מכוונות להרפיית השרירים המקיפים את הסמפונות ולהרחבת הסמפונות. הן שייכות לקבוצת מרחיבי הסמפונות.
תרופות מונעות מדכאות את הדלקת בסמפונות ומצמצמות את הנפיחות שלהן. הן שייכות לקבוצת נוגדי הדלקת. תרופות מונעות ניתנות לסובלים מהתקפים תכופים (יותר מפעמיים בשבוע) או לסובלים מתסמינים חמורים. תרופות מונעות מצמצמות את הסיבוכים הנגרמים משימוש תכוף במרחיבי סמפונות.
תרופות נוספות נרשמות לחולי אסתמה על פי הצורך. הללו כוללות מרככי ליחה, אנטי היסטמינים וחיסונים לסובלים מאלרגיה.

טיפול באסטמה באמצעות רפואה משלימה / רפואה אלטרנטיבית

הרפואה האלטרנטיבית מרפאה את האסטמה בדרך טבעית וללא תופעות לוואי. לדיקור הסיני יש השפעה חזקה ומיידית על מחלת האסטמה .בזמן התקף אסטמה באמצעות שימוש בבנקודות דיקור, משחררים נוירוטרנסמיטורים מהמוח באופן מידי ובכך גורמים להרפיה של דרכי הנשימה. בשיטה זו המטופל מרגיש כבר בזמן הדיקור הקלה מיידית ויכולת לנשום שוב בקלות.
למרות זאת מרבית הטיפולים אינם מתרחשים בזמן התקף אסטמה אלא במהלך תקופות ההפוגה בהן בהדרגה מחוזקים המערכת החיסונית וריאותיו של חולה האסטמה.באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא אשר יביאו עם הזמן להפחתה משמעותית בתדירות ובעוצמת ההתקפים ואף לריפוי מלא אצל 80% מחולי האסטמה. הרפואה סינית עושה גם בדיאטה מיוחדת העוזרת למניעת המחלה במקרים של אסטמה, קוצר נשימה וברונכיטיס נכון לאכול מזונות כגון חסה ואגסים התורמים לחיזוק הריאות ולהימנע ממאכלים כגון במבה, בוטנים ובננות מהם כדאי להימנע. גם תרגול של תרגילי נשימה יכול להואיל מאוד במניעה וריפוי של אסטמה.