בעיות שינה

26 יול בעיות שינה

בעיות שינה

הפרעת שינה היא בעיה המשבשת את חייהם של אנשים רבים בכול רחבי העולם החל מאנשים שאינם מצליחים להירדם במשך שעות ועד אנשים אשר שנתם כה קלה עד שכול רשרוש מעיר אותם. הסובלים מבעיות שינה מדווחים על תפקוד יומיומי ירוד כתוצאה מהיעדר שינה ראויה. דיקור סיני מטפל בקלות יחסית בבעיות מסוג זה ושיפור רב מדווח כבר אחרי הטיפול השלישי או הרביעי בדרך כלל.
ההערכות הן כי 95% מהאוכלוסייה בעולם סובלת מנדודי שינה בשלב כלשהו בחייהם וכ-15 אחוז סובלים מנדודי שינה כרוניים. הסיבות העיקריות לבעיות שינה הם: כאבים כרוניים,חרדה לחץ נפשי ודיכאון.


טיפול בבעיות שינה ברפואה המערבית הקונבנציונאלית

הרפואה המערבית משתמשת בעיקר בתרופות לטיפול בבעיות שינה. מרבית המרשמים הם של תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים, וכן תרופות חדשות יותר שאינן ממשפחה זו, כגון אלו הידועות בשם "Z-drugs" אולם בשנים האחרונות הוחל גם שימוש בהורמון מלטונין האחראי על מרכז השינה לטיפול בנדודי שינה.


טיפול בבעיות שינה באמצעות רפואה משלימה

לשינה יש חשיבות עצומה ברפואה הסינית במניעת מחלות ותפקוד תקין של גוף האדם. בזמן השינה עובר גוף האדם תהליכים חיוניים ביותר מבחינה פיזית, הכרתית ונפשית. הרפואה הסינית מתייחסת יותר חשיבות לאיכות השינה מאשר לכמות שעות השינה.
מרבית מקרי האינסומניה הקשים מטופלים בהצלחה בדיקור סיני או באמצעות צמחי מרפא. ניתן לנסות למנוע את התופעה באמצעות:
דיאטה נכונה – אכילת הארוחה האחרונה כ-4 שעות או יותר לפני השינה, אכילה בכמויות מתאימות  והימנעות ממזונות כבדים .
צמחי מרפא – במשך השנים הצטברו הוכחות מדעיות ליעיולם הקלינית של צמחי מרפא שונים בפתרון בעיון שינה. לדוגמא: התגלה במחקר מדעי כי נטילה של אבקת שורש הוולריאן (Valerian), 30 דקות לפני השינה במשך 28 יום משיג יעילות זהה לזו של התרופה ואבן. הצמחים שנמצאו יעילים לטיפול בבעיות שינה (אינסומיה) הם:
שורש הוולריאן (Valerian)
מליסה רפואית (Lemon balm)
תמציות שמן ארומטי של לבנדר
פורמולה אחרת המתאימה לפתרון בעיות של חוסר שקט ובעיות שינה המתאימה גם לילדים קטנים (מעין "כדור שינה לילדים") מורכבת מ:
25 גרם חיטה מלאה
2-3 תמרים
5 גרם שוש קרח (בשקית בד)
2 כוסות מים
הרתחת המרכיבים ולאחר מכן בישולם על אש קטנה במשך כ-40 דקות ומסינונם. את הנוזלים המופקים יש לשתות כחצי שעה לפני שעת השינה הרצויה.
הפורמולה אינה מתאימה לחולי סכרת
עיסוי נקודת דיקור הנמצאת בין הגבות
מדיטציה