דיכאון אחרי לידה

26 יול דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה

כ-70%-80% מהנשים סובלות מדיכאון אחרי לידה בדרגה מסוימת החל מדכדוך קל המכונה בייבי בלוז ועד דיכאון חמור היכול להגיע גם למחשבות אובדניות בדרך כלל מופיע הדיכאון כארבעה ימים אחרי הלידה וחולף תוך שבועיים, אולם אצל כ-10%-20% מאוכלוסיית היולדות הטריות עלול הדיכאון לגלוש לדיכאון חמור עד קליני.

תסמינים המופיעים בדיכאון אחרי לידה כוללים:
 • אפאטיות וחוסר יכולת ליהנות
 • חוסר אנרגיה ועייפות
 • קושי בטיפול בתינוק
 • הפרעות שינה
 • מצב רוח ירוד במשך תקופה ממושכת
 • רגשות אשמה מוגבים
 • תחושת חוסר ערך עצמי
 • קשיי ריכוז
 • תנודות קיצוניות במשקל

גורמים

רופאים רבים מייחסים את הירידה המהירה בייצור ההורמונים בגוף האישה בתום ההיריון כאחת מהסיבות המרכזיות להופעת דיכאון אחרי לידה. במשך חודשי ההיריון הגוף מייצר אסטרוגן ופרוגסטרון בכמות הגדולה פי עשרה מהכמות הנורמאלית בכדי לשמור על הריון תקין, לאחר הלידה הגוף חוזר בתוך כשלושה ימים לייצור נורמאלי של ההורמונים, לירידה החדה והמהירה בייצור ההורמונים השפעה קריטית על מצב רוחה של האישה.  גורם פיזיולוגי נוסף המשחק תפקיד חשוב בהיווצרות הדיכאון הוא חוסר איזון ברמת הסרוטונין במוח עקב חוסר שינה שהינו מנת חלקה של כול אם טרייה.

בפן הנפשי פסיכולוגי, השינויים הרבים העוברים על אישה (בייחוד בלידה ראשונה) עם הצטרפות תינוק בן יומו הדורש השגחה צמודה וטיפול 24X7 והצורך להמשיך ולהחזיק משק בית באותה עת. התמודדות עם השינויים הפיזיולוגים הנגרמים לגוף בעקבות ההיריון בנוסף לתסכול הנובע מאי הבנת צרכי התינוק החדש, הצורך בשינוי סדר היום והעדיפויות משפיעים גם הם על הסיכוי ללקות בדיכאון אחרי לידה. מערכת היחסים עם בן/בת הזוג היא בעלת השפעה גדולה על הסיכוי ללקות בדיכאון אחרי לידה.  היולדת נזקקת לכמה שיותר תמיכה והבנה וכול פרגון אפשרי. זה לא הזמן הטוב ביותר להיות ביקורתיים כלפי היולדת. ככול שהיא תקבל תמיכה, הבנה, חום ואהבה כך יגדלו סיכוייה להימנע ממצב של דיכאון אחרי לידה.
למרות שבעבר רופאים רבים ייחסו את הדיכאון שאחרי הלידה לתופעות הפיזיולוגיות בלבד, הרי שכיום גדלה כמות הרופאים הנותנת משקל גדול גם לגורמים הנפשיים פסיכולוגיים. מקרים של התפתחות דיכאון שאחרי לידה למצב פסיכוטי שלאחר לידה מופיעים כיום באחת מכול אלף נשים, במצבים אלו תסמיני הדיכאון מלווים בתסמינים פסיכוטיים כגון אשליות, מחשבות אובדניות ומחשבות על פגיעה בתינוק.

למרות קיומם של תופעות קיצוניות, ברוב המקרים תופעות הדיכאון אחרי לידה יחלפו מעצמן לאחר כמה שבועות, במקרה שתסמיני הדיכאון שלאחר לידה מופיעים ברציפות יותר ממספר שבועות הרי שכדאי לפנות לקבלת סיוע בטיפול בדיכאון.


טיפול בדיכאון אחרי לידה ברפואה המערבית קונבנציונאלית

במרבית המקרים הדכדוך שלאחר הלידה עובר מעצמו תוך מספר שבועות, במקרה שהדיכאון שאחרי הלידה נמשך זמן רב יותר הרפואה המערבית מטפלת בדיכאון באמצעות טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי או טיפול משולב. במקרה והדיכאון מוגדר כדיכאון קל עד בינוני יטופל הדיכאון שאחרי הלידה באמצעות טיפול פסיכו טרפי בלבד בשל העובדה כי טיפול תרופתי סביר כי יעבור אל התינוק בעת ההנקה. התרופות המומלצות הן תרופות נוגדות דיכאון כגון: פרוזאק, ציפרמיל, פבוקסיל, סרוקסט). במקרים בהם הדיכאון אחרי לידה הוא בינוני עד קשה ובהתאם לשיקול דעת לגבי ביטחון האם והתינוק, תשתמש הרפואה המערבית בטיפול תרופתי ובמיקרי קיצון אף תיזום אשפוז.


טיפול בדיכאון שאחרי לידה באמצעות רפואה משלימה / רפואה אלטרנטיבית

הרפואה הסינית מייחסת את תופעת הדיכאון שאחרי לידה בעיקר למחסור ואיכות דם ירודה הנובעת מאיבוד דם בבעת ואחרי הלידה. נשים שסבלו מהמוגלובין נמוך, אנמיה או חוסר בברזל חשופות יותר ללקות בדיכאון אחרי לידה. הרפואה הסינית מייחסת לדם את תפקיד מאזן הגוף נפש השומר על היציבות הפיזית והמנטאלית.
הטיפול המקובל ברפואה האלטרנטיבית הוא חיזוק הדם ואיזון המערכת ההורמונאלית באמצעות דיקור סיני, צמחי מרפא ודיאטה מחזקת מערכת דם. המטפלים מדריכים את ההורים הטריים בדרכים לשיפור ההתמודדות הרגשית עם השינויים.
איזון הורמונאלי מושג באמצעות דיקור בנקודות מסוימות הגורמות לייצור הורמונים מאוזן  ולסטימולציה של האנדורפינים האחראיים על תחושת אושר.
תערובת צמחי מרפא תורמת להגברת ייצור הדם, הטבת איכות הדם ואיזון המערכת ההורמונאלית בהתאמה לדיאגנוזה שנקבעה
תזונה התומכת בהגדלת כמות והטבת איכות הדם בגוף אשר עבר טראומה בהריון עוזרת לגוף להיבנות מחדש במהרה ולהגיע לאיזון גוף/נפש.  מזונות כגון קטניות, סויה, דגנים מלאים, בשר וכבד העשירים בברזל בתוספת מזונות עשירים בויטמין C העוזר בספיגת הברזל בגוף (פירות הדר, ברוקולי, כרוב וכו') תורמים רבות לשיפור איכות והגדלת כמות הדם בגוף האישה ולהפחתת הסיכויים ללקות בדיכאון אחרי לידה.
פעילות פיזית מתונה, תקשורת טובה עם המשפחה וחשיבה חיובית גם הם תורמים להפחתת הסיכויים ללקות בדיכאון שאחרי לידה.
תופעות אחרות מהן עלולות נשים לסבול לאחר לידה הם:
 • כאבי בטן התכווצויות- נגרמים לרוב בשל יניקת התינוק ונמשכים בד"כ עד שבוע מיום הלידה
 • כאבים באזורי החתך במידה ונדרש לצורך לידה טבעית או בניתוח קיסרי
 • כאבים ואי נוחות בשדיים, קשיים ביצור חלב, דלקת בשד ופטמות סדוקות
 • קשיים ביציאות עקב כאב באזור הלידה והתפרים.