דלקת בדרכי השתן

26 יול דלקת בדרכי השתן

דלקת בדרכי השתן

דלקת בשלפוחית השתן מופיעה אצל כשליש מהנשים בשלב מסוים בחייהם. דלקת זו היא פחות שכיחה בקרב גברים ומופיעה אצל מגדר זה בשיעור של כ-5% בעיקר בילדות המוקדמת או כתוצאה מערמונית מוגדלת או מהפרעה אחרת בדרכי השתן בשלבים מאוחרים יותר בחיים. הדלקת נגרמת כתוצאה מחדירת מזהם כלשהוא לשלפוחית השתן. בדרך כלל מגיעים המזהמים לשופכה ומשם הם מתרבים ומתקדמים אל עבר שאר חלקי מערכת דרכי השתן כולל שלפוחית השתן, צינוריות השתן והכליות.

תסמינים שכיחים

  1. הפרשת שתן תכופה מלווה בתחושת דחיפות וצריבה
  2. שתן עכור, כהה, העל ריח חריף ולעיתים דמי
  3. כאבי גב תחתון
  4. חום
  5. צורך במתן שתן למרות שאין יותר שתן לתת

גורמים

הדלקת נגרמת כתוצאה מחדירת מזהם כלשהוא לשלפוחית השתן. המזהמים הם בד"כ חיידקים, וירוסים, פטריות ותולעים. המזהמים מגיעים לשופכה ומשם הם מתרבים ומתקדמים אל עבר שאר חלקי מערכת דרכי השתן כולל שלפוחית השתן, צינוריות השתן והכליות. במקרים נדירים מגיע הזיהום דרך הדם.
בדרך כלל יופיע זיהום במצבים הבאים: היגיינה נמוכה, הפרעה מבנית בדרכי השתן, ערמונית מוגדלת, שתן חומצי או בסיסי מידי, לאחר החדרת קטטר, בעת חולשה של מערכת החיסון, בתקופה של קיום יחסי מין בתכיפות גבוהה או בעת הריון, בשל הפרעות הורמונאליות, מחלות שונות כגון סכרת.


הטיפול בדלקת בשלפוחית השתן ברפואה המערבית

הטיפול המקובל הוא באנטיביוטיקה בשל החשש להתפשטות הדלקת לכליות. האנטיביוטיקה מחסלת את התרבות החיידקים בשלפוחית השתן. במקרים של תינוקות וילדים צעירים מתפשטת הדלקת במהירות לכליות ולכן כדאי להתחיל בטיפול תרופתי אנטיביוטי באופן מידי לאחר גילוי הדלקת בכדי למנוע נזק בלתי הפיך. במקרים של הופעה חוזרת של דלקות משתמשים חלק מהרופאים בטיפול תרופתי אנטיביוטי מונע. רופאים ממליצים על שתיית מיץ חמוציות באופן קבוע , על נטילת ויטמין C ועל שימוש בצמחי מרפא וזאת על מנת למנוע מהגוף  שימוש תכוף באנטיביוטיקה שמביא לחוסר יעילותה בטווח הבינוני-ארוך. ניתן למנוע דלקות גם על ידי טיפול בבעיה מבנית בדרכי השתן אם קיימת.


טיפול בדלקת בדרכי השתן באמצעות רפואה משלימה / רפואה אלטרנטיבית

הרפואה הסינית רואה בדלקת בדרכי השתן מצב של חום אשר גורם לתחושת הצריבה בעת מתן שתן ולחות אשר גורמת לשתן להיות כהה ועכור. ברפואה הסינית חולשה של כליות וטחול מהווים גורמים מרכזיים להיווצרות החום והלחות. חולשה של הכליות יכולה לגרום לכאבי גב, גלי חום וקור, בעיות עיכול, מערכת חיסון חלשה ורמה אנרגטית נמוכה. חלושה של הטחול יכולה לגרום לתת/על תפקוד של מערכת העיכול, תשישות ותיאבון משתנה.
טיפול אלטרנטיבי נפוץ בעיקר במקרה של דלקות חוזרות בדרכי השתן והוא כולל דיקור סיני, צמחי מרפא ותזונה נכונה. הטיפולים משיגים תוצאות יפות בזמן קצר יחסית ומצליחים לטפל בשורש הבעיה תוך הימנעות מתופעות הלוואי המגיעות כתוצאה משימוש תכוף באנטיביוטיקה.
דרכי מניעה מומלצות מדלקת בדרכי השתן
  1. שמירת היגיינה והימנעות מהתאפקות
  2. שתייה מרובה של מים ומיץ חמוציות
  3. דיאטה עשירה בשום ודלה במזונות המייצרים חום ולחות דוגמת מוצרי חלב ומזון מטוגן.