דלקת פרקים שגרונית

24 יול דלקת פרקים שגרונית

דלקת פרקים שגרונית

דלקת פרקים שגרונית הנפוצה אצל כאחוז מהאוכלוסייה היא מחלה כרונית הפוגעת במפרקים באופן הדרגתי. הגורמים לדלקת מפרקים שגרונית לא ברורים אולם מומחים מייחסים את המחלה למספר גורמים פיזיים וסביבתיים כגון: תורשה, חשיפה לזיהום נגיפי, עישון וחוזק מערכת החיסון. הדלקות המתפתחות במפרקים מתפשטות גם לעור, כלי הדם, בלוטות, קרום הלב והריאות והשרירים.  הסימפטומים כוללים: מפרקים כואבים ונפוחים, דלקות בכלי הדם, דלקות עיניים, חום, עייפות ותחושה גרועה. הופעת המחלה שכיחה בין הגליאים 35-50, מחקרים תיעדו כי תוחלת החיים של הסובלים מדלקת פרקים שגרונית מתקצרת ב-3-7 שנים


הטיפול ברפואה המערבית הקונבנציונאלית

הטיפול בדלקת פרקים שגרונית  ברפואה המערבית נועד להאט או לעצור את תהליך המחלה ולשפר את איכות החיים של החולים בה. הטיפול הוא בעיקר בתרופות ובשינוי אורח חיים שנועדו להפחית את הכאב ולדכא את התהליך הדלקתי. במקרים חמורים הטיפול כולל ניתוחים.
התרופות המשמשות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית כוללות משככי כאב, מדכאי דלקת שאינם סטרואידים ובמקרים קיצוניים  סטרואידים. כיום קיימות תרופות המשנות את מהלך המחלה כבר בשלביה הראשונים. מכיוון שנזק רב יכול להיווצר למפרקים כבר בשלביה הראשונים של המחלה, מרבים הרופאים החלו לאחרונה במתן תרופה זו כבר בשלבים הראשונים.
במקביל לטיפול התרופתי ממליצים הרופאים לחולים בדלקת פרקים שיגרונית לאמץ אורח חיים שונה כולל:
פעילות גופנית מואצת בתקופות רדומות ומנוחה בתקופות פעילות.
הפחתת משקל יתר ואימוץ דיאטה בריאה
נטילת אומגה 3 באופן קבוע

ניתוחים מבוצעים בדרך כלל לשם החלפת מפרק, קיבוע עמוד שדרה צאוורי,ניתוחי קיבוע והסרה של מפרקים פגועים. פיזוטרפיה וריפוי ועיסוק מופעלים במטרה לחזק את השרירים ולהפחית את הכאב.


הטיפול בדלקת פרקים שגרונית ברפואה הסינית אלטרנטיבית

למרות שהסיבה לדלקת פרקים שיגרונית אינה ברורה הרי שיש קונצנסוס כי המחלה נגרמת משילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. הרפואה הסינית אלטרנטיבית רואה גם קשר בין תזונה לא נכונה ומצבים רגשיים שליליים (מתח, כעס, חרדה וכו') לבין התפרצות דלקת פרקים שגרונית.
הרפואה הסינית אלטרנטיבית מטפלת ביעילות בדלקת הפרקים באמצעות שילוב של טיפולים כולל: דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה נכונה ושינוי אורך חיים. הרפואה הסינית האלטרנטיבית שמה דגש בטיפול על החזרת האיזון הבסיסי אשר הופר וגרם להתפרצות המחלה והחזרת הגמישות וכושר התנועה במפרקים הפגומים.