טחורים

26 יול טחורים

טחורים

טחורים הינו מצבור כלי דם גדול דלקתי או נפוח בפי הטבעת מצידו הפנימי או החיצוני. טחורים פנימיים הנוצרים באזור הרקטום בד"כ לא מתגלים אלא אם ישנה דלקת, אז מופיע דם בצואה. טחורים חיצוניים המופיעים בפי הטבעת יכולים לדמם גם כן אבל בניגוד לטחורים הפנימיים דימום זה ילווה בכאב, תחושת שריפה ואי נוחות בייחוד אם נגרם סדק בפי הטבעת (פיסורה). כול מקרה של דימום מצריך בדיקה של רופא על מנת לשלול מחלות אחרות במערכת העיכול לרבות סרטן המעי הגס. כמחצית מבני ה- 50+ סובלים מטחורים בתפוצה ניכרת יותר אצל נשים\ כנראה בגלל ההיריון והלידה, טחורים נפוצים יותר בארצות המתועשות.

איך נגרמים טחורים?

לחץ מוגבר מגביר את הגודש של הורידים וכלי הדם הממוקמים באזור פי הטבעת והרקטום, מערכת הורידים זו אמורה לנקז את הדם מהאזור אולם הגודש הנוצר מלחץ תוך בטני או מאמץ גדול בהטלת צואה מגבירים את הגודש הורידי ויוצרים טחורים. לחץ תוך בטני יכול לנבוע מ: הריון, שיעול ו/או הקאה, ישיבה ממושכת בשירותים,עצירות, יתר לחץ דם פורטלי, אי ספיקת לב, דחק נפשי ופעילות גופנית מאומצת.

נשים בהריון הן בעלות סיכוי גבוה יותר להופעה של טחורים כאמור בעיקר בשל שכיחות תופעת העצירות בקרב נשים בהריון ובשל הלחץ האדיר המופעל על אזורים שונים בגוף בזמן הלידה עצמה.

טיפול בטחורים ברפואה המערבית קונבנציונאלית

הרפואה המערבית ממליצה על כמה סוגי טיפולים בהתאם לחומרת המצב. החל מטיפולים להקלה זמנית כגון: אמבט ישיבה, שימוש בבידה, שמירה על היגיינה, תחבושות קרות, משככי כאבים וכו' ועד טיפולים רפואיים הכוללים: מיוון כלי הדם הטחוריים באמצעות הטרשה או טיפול בגומיה, ריפוי בחשמל, הרחבת פי הטבעת, צריבה בלייזר או קרינה תת אדומה וניתוחים כירורגיים.


טיפול בטחורים באמצעות רפואה משלימה / רפואה אלטרנטיבית

על פי הרפואה הסינית בעיית הטחורים קשורה במרבית המקרים לחוסר איזון  באיברים פנימיים כמו הכבד, המעי הגס או הקיבה. הטיפול המקובל ברפואה הסינית הוא באמצעות דיקור סיני, צמחי מרפא ותזונה נכונה. בנוסף עושה הרפואה האלטרנטיבית שימוש בתכשירים טבעיים שונים המחזקים את כלי הדם, המונעים גירוי ונפיחות והמכווצים את כלי הדם. הסובלים מבעיית הטחורים מוכוונים להגברת הפעילות הגופנית אשר תורמת לפעילות המעיים ולאכילת מזונות עשירים בסיבים, ירקות ופירות וריבוי שתיית מים. הרפואה האלטרנטיבית נחשבת כיעילה במיוחד בטיפול והקלה על טחורים ומומלצת מאוד גם על ידי רופאי הרפואה המערבית.