כאבי גב

כאבי גב

הגב אשר נועד לספק תמיכה לראש ולחלקו האחורי של הגוף מורכב ממספר איברים: עצבים, שרירים, רצועות וגידים. מקור כאב גב יכול לבוא מכול אחד מאיברים אלו. הסיבות הנפוצות לכאבי גב הם: פריצת דיסק, בלט דיסק, שברים, מתנת, לחץ נפשי, אוסטיאופורוזיס, אבנים בכליות, גידולים, ,בעיות בשלפוחית השתן, עצירות, עודף משקל, טראומות ומכות שונות, כיווץ או מתיחת שריר, יציבה לא נכונה, הרמת משאות כבדים, ישיבה ממושכת, חוסר פעילות גופנית, הריון וכו'. הסיבות הנ"ל מחלישות את שרירי הגב דבר המגביר את שכיחות הכאב. כאב גב יכול להתרכז באזור הגב או להקרין מהגב לרגליים (סכיאטיקה). קיימת מחלה כרונית בשם אנקילוזיס ספונדליטיס אשר גורמת לרקמות גמישות להפוך לרקמת עצם ובכך לאיבוד התנועה ולכאבים קשים.
כ-80% מהאוכלוסייה יסבלו מכאבי גב כרוניים במהלך חייהם הבוגרים, במרבית המקרים כאבי הגב חולפים לאחר מספר שבועות ,אך כאבים חזקים ו/או הגורמים לנימול או לחוסר תחושה חייבים בבדיקה רפואית מקיפה. בכל מקרה של בעיות גב חשוב לבצע אבחון באמצעות צילום רנטגן, כדי לשלול נזק מבני כגורם לבעיות.


טיפול בכאבי גב ברפואה המערבית קונבנציונאלית

הרפואה המערבית מציעה תרופות נוגדות כאב או תרופות ממשפחת או נוגדות כאב ודלקת לטיפול בכאבי גב כפתרון זמני ולהקלה על הכאב על ידי חסימה של החומר הגורם לכאב, הנקרא פרוסטאגלאנדינס. במקרים מסובכים יותר מציעה הרפואה המערבית ניתוחים ופיזיותרפיה לטיפול בכאבי הגב. למעשה הרפואה המערבית לא מצאה עדיין טיפול מקיף לכאבי גב ובמקרים רבים רופאים שולחים מטופלים לטיפולים אלטרנטיביים כהשלמה לטיפול המסופק על ידם.


טיפול בכאבי גב ברפואה משלימה אלטרנטיבית

הרפואה הסינית משתמשת בדיקור סיני וצמחי מרפא לטיפול בכאבי גב מזה אלפי שנים, כיום מכירה גם הרפואה המערבית ביעילות הרפואה המשלימה לטיפול בכאבי גב. במקרה של כאב גב כרוני עקב דלקת פרקים מסוג אוסטיאופורוזיס בנוסף לטיפול בכאב הגב עצמו, הרפואה הסינית פועלת למנוע את התקדמות המחלה בנוסף לטיפול בכאב הגב עצמו. הרפואה הסינית מאבחנת את מקור כאבי הגב בהתחשב באיברים פנימיים כגון כליות וכבד בנוסף לאיברים המרכיבים את הגב. חוסר איזון של הכבד עם חולשה של הכליות יכול להוביל לגב תפוס ולכאבי גב. במצבים של כאבי גב חזקים הדיקור יתמקד באזורים מרוחקים יותר ממוקד הכאב עד להפגתו ולאחר מכן באזורים מהם מתחיל כאב הגב על מנת לחזקם ולהביא לתוצאות ארוכות טווח.
הרפואה הסינית, כמו רוב תחומי הרפואה המשלימה, מאמינה בטיפול בשורש הבעיה ולא רק בטיפול בסימפטום.