כאב

26 יול כאב

כאב / כאבים

כ-38% מאוכלוסיית העולם סובלת מכאב כרוני המהווה צרכן שירותי הרפואה הראשון בעולם. והסיבה המרכזית להיעדרויות ממקום העבודה. כאב מייצג לרוב תחושה אי נוחות פיזית כתוצאה משידור של מערכת העצבים למוח המדווח על פציעה או חבלה שנגרמה לרקמות הגוף. לעיתים תחושת צער נפשי אף היא מוגדרת ככאב אולם הכוונה לכאב מסוג אחר. כאב היא תחושה נורמאלית הנחוצה להישרדות שלנו משך הזמן בו עובר הכאב תלוי בעוצמת הפגיעה ולעיתים כשהכאב מסרב לעבור יש צורך בהתערבות טיפולית.  הכאב הוא למעשה מעיין מנגנון התראה של הגוף מפני סכנות ונזקים לטווח ארוך. עוצמת הכאב היא לרוב סובייקטיבית ותלויה במרכיבים תודעתיים ותרבותיים. קיימים מקרים בהם אנשים מרגישים בכאב באיבר קטוע (תופעה הנקראת כאב פנטום) או במקרים בהם לא מורגש כאב כתוצאה מאוטיזם או מתסמונת מולדת נדירה הנקראת congenital insensitivity to pain.  במצב רגיל לרוב כאשר ניכנס לטווח סכנה פיזית ונחוש כאב, הכאב יעבור דרך מערכת העצבים המרכזית ועד בלוטת ההיפותלמוס, האחרונה תשלח מסרי הזהרה לאזורים נוספים במוח שיתרגמו את האותות לתגובה ויוציאו את הגוף מכלל סכנה.
כאב כרוני מצביע לרוב על איבר בגופנו שאינה פועל כשורה, יתכן והכאב מורגש באופן ניכר אולם אין בכך להעיד על עוצמת הבעיה הרפואית מכיוון שאנשים שונים חווים סף כאב שונה. רגשות כגון עצבות אינם כאבים פיסיים אולם הם יכולים לגרום לכאבים פיזיים ואף להגביר את עוצמת הכאב.


טיפול בכאב ברפואה המערבית הקונבנציונאלית

תרופות נוגדות הכאב, הן בחלקן נוגדות דלקת ובחלקן משככות כאב. התרופות יכולות לתת הקלה זמנית, אבל אם נוצרת תלות ארוכת טווח בתרופות, אז אנחנו מקבלים בדלת האחורית את תופעות הלוואי של התרופות שבעצמן יגרמו לעוד סיבוכים.
הרפואה המערבית מרבה להשתמש בטיפול תרופתי או כירורגי על מנת להתמודד עם כאב. הטיפול התרופתי כולל לעיתים תרופות נגד כאבים שהינן גם נוגדות דלקת. תרופות המופקות מאופיום כמו המורפין מסוגלות להפחית כאב באופן מידי אולם הן הופכות פחות יעילות ככל שמרבים להשתמש בהן. הליך כירורגי ננקט בדרך כלל במוצא אחרון בשל פולשניות ההליך.


טיפול בכאב ברפואה משלימה/ רפואה אלטרנטיבית

הרפואה המערבית גילתה לאחרונה כי הגוף עצמו יודע להפיק אנדורפינים הגורמים להפחתת תחושת הכאב. הרפואה הסינית אלטרנטיבית מטפלת בכאב באמצעות מגוון שיטות כולל דיקור סיני היעיל בשחרור סרטונין ואנדורפינים. הסינים מייחסים את תופעת הכאב לזרימה לא חלקה של אנרגיה (צ'י) בגוף אשר במצב תקין צריך להיות בתנועה מתמדת כאשר הוא נעצר מופיע גם כאב. מטרת הטיפול ברפואה הסינית הוא הזרמה חוזרת של האנרגיה תוך מציאת הסיבה למחסום וטיפול בו. הגורמים לכאב לפי הרפואה סינית הם:
  1. גורמים חיצוניים
  2. חבלה/טראומה אשר נגרמו ממכה או תנועה לא נכונה.
  3. רגשות שליליים
כאמור הטיפול המרכזי הנהוג הוא דיקור סיני אולם טיפול בטווינה כליווי לדיקור או במקרי כאב קלים יותר או/ו בשילוב צמחי מרפא (ע"פ התאמה אישית) משפר את מהירות ואיכות הטיפול.